גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 
 
 
סמיוטיקה חברתית 1993 Paul Thibault

סמיוטיקה חברתית היא חקר משמעויות חברתיות מכל הסוגים. זה כולל שפה, פעילויות, ציור, אופנים סמיוטיים שונים והצירופים ביניהם. המטרה של הסמיוטיקה החברתית היא לפתח מבנים אנליטיים ומסגרות תיאורטיות אשר יכולים להסבר כיצד נוצרות משמעויות.
תודות לסמיוטיקה החברתית, מתפתח דיאלוג חדש וחשוב בין מדעי הרוח למדעי החברה ומדעי החיים. סמיוטיקאים חברתיים אינם טוענים שהתיאוריות והמבנים האנליטיים שלהם הם נייטרלים.
פול טיבו טוען שהמדע הקוגניטיבי עושה רדוקציה של כל הארגון החברתי לידי הסבר ביולוגי בלבד. הסמיוטיקה החברתית טוענת שמושגים, מחשבות וכו' הינם למעשה פריטים ויחסים סמיוטים אשר הופכים אצל המשתמשים לאינטראקציות חברתיות מקובלות.  להנחות אלה יש השלכות להוראה וללמידה. (Lemke  ( 1991 בוחן את הדרכים שבהן מדיניות חינוכית מתרחקת בהדרגה מהדיון הציבורי הדמוקרטי והופכת לנחלתם של טכנוקרטים ( ר.כ.)


ניתוח הבניית הידע בעזרת ה-Social Semiotics בנושא שימוש במשחקי למידה בשיעור לחינוך גופני- 2007

Wright & Forest, University of Wollongong, Australia. המחברים מדגישים את השפה כמערכת יצירת משמעויות אשר מסייעת להעלאת המודעות למיומנויות חשיבה וחברה הדרושים במשחקי למידה בחינוך גופני.
המאמר מסתמך על תחום הסמיוטיקה החברתית אשר מוגדר ע"י Lemke  באופן הפשוט ביותר : "ה-social semiotics או כיצד אנשים יוצרים משמעויות בקונטקסט החברתי", במקרה זה קונטקסט חברתי של שיעור בחינוך גופני.(ד.ז.)


שפה ותרבות –גישת הסמיוטיקה החברתית -Claire Kramsch    2008

 

המאמר דן בקשר בין השפה לבין הסמיוטיקה החברתית . מחקרי לשון יישומיים עוסקים בתהליך ההעברה הלשונית בין תרבויות שונות . המחברת דנה ב'סמיוטיקה חברתית' , מונח אותו התווה הבלשן  M. A. K. Halliday 
השפה מתפקדת הן ככלי ביטוי והן כמטפורה לתהליכים חברתיים של יצירת משמעויות . שפה לא רק מעבירה מרכיבי תרבות ( ערכים , נורמות , זכרונות משותפים וכו' ) , אלא גם מייצרת סביבה המייצגת משמעויות .שאלה חשובה היא כיצד אנשים בני תרבויות שונות ולשונות שונות מבינים מסרים אשר מועברים ע'י הלשון ? שאלה זו היא מרכזית בחברות הטרוגניות כפי שקיימות כיום , וגם בכל הנוגע לזרימה הבלתי פוסקת של מידע בין תרבויות שונות .( ר.כ.)

שפה ולמידה בשיעורי המתמטיקה - גישה סוציו סמיוטית - Anne Chapman 1993

מאמר על העקרונות ביישום התיאוריה של הסמיוטיקה החברתית לפיתוח הבנת השימוש בשפה בהוראת המתתמטיקה. שיעור מתמטיקה מהווה פרקטיקה חברתית בה מורים ותלמידים משתמשים בשפה להבנת המשמעות המתמטית. נטען במאמר שהוראת המתמטיקה היא למידת דיבור מדויק על המתמטיקה בזמן השיעור תוך יישום עקרונות הסמיוטיקה החברתית. ( ד.ז.)


 

הגישה החברתית המולטימודלית בחינוך פותחה על בסיס הסמיוטיקה החברתית מאסכולת אוניברסיטת לונדון.
ההפצה הרחבה מאוד של החומרים הללו בתחום היישום בחינוך
באים לידי ביטוי אף בארץ, כאשר תכנית הלימודים
לחינוך הלשוני בבית הספר היסודי נכתבה ע"י משרד החינוך בהשראת עקרונות הסמיוטיקה החברתית וספרו של מיכאל הלידיי,  Social Semiotics,  הופיע ברשימת המקורות לתכנית. (ד.ז.)


 


פדגוגיה מולטימודלית בשיעור אנגלית כשפה זרה -( Pippa Stein ( 2000,  אוביברסיטת וויטוואטרסרנד, יוהנסבורג- דרום אפריקה

האתגר הפדגוגי העיקרי הוא לסייע לסטודנטים להפוך את הידע לתרבות  מעשית, או במלים אחרות לסייע להם  להפוך את מה שהם יודעים, חשים, נזכרים, מרגישים ומאמינים כקטע של כתיבה, דיאלוג או רצף תמונות.
ההתבססות היא על תורת הסמיוטיקה החברתית המולטימודלית. תפיסת הכיתות כמרחבים סמיוטיים בהם נוצרים  הטקסטים המולטימודליים  באופן מילולי, חזותי, בתנועה, בצליל ובשפת גוף.  הלומדים יוצרים באופנים סמיוטיים שוים טקסטים רבי צורות באופני היצג שונים. ( ד.ז.)


אתר המעבדה לניתוח הסמיוטי המולטימודלי באוניברסיטת סינגפור

אתר מושקע מאוד ועשיר בחומרים , כולל מאמרים עכשוויים מאוד הניתנים להורדה ולקריאה.
גישת הסמיוטיקה החברתית המולטימודלית , Multimodal Social Semiotics מחברת שני תחומי דעת. עובדים יחד חוקרי התקשוב וסמיוטיקאים חברתיים, מפתחים ומפיצים את הידע הנוצר ממש עכשיו שם. ניתן לקרוא מאמרים מ-2010. ניתן לקרוא סקירה על כנסים ופרסומיים חדשים. (ד.ז.)


לימודי הסמיוטיקה המולטימודלית, פריצתו של תחום דעת חדש -( 2010) Kay L. O'Halloran & Bradley
 A. Smith


המחברים מציינים פריצת מבנים נושאיים ולא דיסיפלינריים במאה ה-21. ניכרות התחלות של שינויים חברתיים רחבים בעניין הקשרים בין האקדמיה והחברה, בין התיאוריה והמעשה. לימוד המשמעות קשורה כבר ביותר ממקור סמיוטי אחד. תחום הסמיוטיקה המולטימודלית עוסקת בניתוחי מדיה, בניתוחי היצגים במחשב וניתוחי הפונקציה האסתטית.
בע"מ 29 מוזכר Liu Yu אשר דן בתחום הפדגוגי ומנתח שיעור בכימיה. הוא חוקר יישום של חקר הגישה הסיסטמית המולטימודלית וטוען שיש צורך לנתח את הקשר בין המדע לבין אוריינות המדע. גם Jewit  מתמקדת בתחום הפדגוגי ביישום ניתוח מולטימודלי בשימוש בטכנולוגיה דיגיטלית אינטראקטיבית בהוראה. ( ד.ז.)

בחינת פעולות הערכה בהוראת המתמטיקה עפ"י הגישה הסמיוטית החברתית והמולטימודלית- Boistrup, Selander שבדיה 2009

מחברי המאמר קושרים שתי גישות תיאורטיות :
א. הגישה הסמיוטית המולטימודלית
ב. הגישה הממוסדת דרך שלוש מטה פונקציות תקשורתיות - גישת הרעיון, הגישה הבין אישית והגישה הטקסטואלית
המחברים מצדדים בלימוד משתף בפתרון בעיות מתמטיות. מוצגת במאמר טבלה מעניינת וממקדת תוך השוואה בין איפיוני "השיח המסורתי" בשיעור מתמטיקה לבין "שיח משתף ומפעיל". התקשורת בין התלמידים לבין המורה היא בדיבור, שפת גוף, תמונות, סמלים, כתיבה וכו'. פתרון בעיות בזוגות מסייעת לפיתוח החשיבה תוך הפעלת הערכה עצמית ע"י התלמידים. ( ד.ז.) 
 
 
 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים