גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 


 
 
בדף זה מוצגות תכניות חינוכיות אשר מיישמות את מהות הרעיונות של הגישה הסמיוטית. ההסבר התיאורטי משתמש במושגים מתוך המודלים הסמיוטיים. היישומים של המודלים הסמיוטיים בהוראה וחינוך הם מגוונים ואינסופיים. כל מי שמעונין להציג עבודה חינוכית יכול להעביר קובץ דרך פניה אלינו ב"צור קשר". נפרסם קבצים אלו תוך ציון מקורם ונוסיף הסבר תיאורטי סמיוטי.

 


יחידות לימוד

בלוג של המורה אילנה תלמור בחטיבה צעירה בתל אביב, מתוך "שלובים" הרשת החברתית של מכון מופ"ת


עיון בעושר הסימנים החזותיים בבלוג של המורה אילנה תלמור בחטיבה הצעירה הביא אותי לחשוב על מודל ההבנה התהליכי של צ'רלס סנדרס פירס, מייסד הסמיוטיקה האמריקאית. עפ"י מודל זה, התחלת ההתחברות ללמידה היא רגשית, חזותית וחושית. ואכן כאן נפרש לפנינו עולם חזותי עשיר ומגוון אשר מעודד ערוצי למידה שונים. כיצד מכאן מתגלגלת הלמידה? המודל של פירס, מורהו של ג'ון דיואי, שנהגה לפני יותר מ-100 שנה טומן בחובו פנינים של חשיבה שכיף לגלות ולהתחיל להבין. (ד.ז.)

תכנית לימודים להוראת המתמטיקה דרך ספרי ז'ול ורן - המכללה האקדמית לחינוך גורדון בחיפה - ביוזמת שולי אופיר וד"ר אילנה לבנברג, ראש החוג.  מצגת על ז'ול ורן


מצגת וכן ראיון ברשת ב' של קול ישראל על תכנית לימודים ייחודית לסטודנטים להוראת המתמטיקה.  בתכנית זאת, הילדים לומדים את המושגים המופשטים של המתמטיקה דרך התחברות לסיפורים שהם קראו. מוצגת, לדוגמא, פעילות לימודית במתמטיקה בעקבות ספרו של ז'ול ורן "מסביב לעולם בשמונים יום".
הסבר תיאורטי - הגישה הסמיוטית
 ההתחברות לסיפורו של ז'ול ורן בשלב ה"ראשוניות" יוצרת אצל התלמידים מעורבות רגשית אשר מסייעת להמשך הלמידה. המתמטיקה איננה מכנית ומופשטת אלא משולבת בחיים ובסיפורים השונים. ה"מסע" הוא מסע אל מדינות שונות, דמויות, התרחשויות וסיטואציות ובמסע זה נפגשים עם הצורך לשימוש במתמטיקה.
האינטרפרטנט המתמטי שהתלמידים מגיעים אליו הוא הנכס שלהם, הוא הסימן החדש שהם יצרו. המורה בהובלת התלמידים בתהליך הלמידה שלהם או בתהליך הסמיוזיס המתמשך שלהם, מספקת להם שוב ושוב סיטואציות ראשוניות להתחברות אל למידה והעמקה נוספת בצורך לפתור סוגיות מתמטיות. התכנון המדויק אינו מאפשר לתלמידים לעצור את תהליך הלמידה שלהם. האפשרות לחזור על התהליך כדי להבין טוב יותר הוא תהליך סמיוזיס אשר מפתח מהלך לימודי מתמיד לקראת הבנת מושגי המתמטיקה המופשטים. (ד.ז.)


בולים מספרים את סיפורה של המדינה - מצגת לתלמידים בכיתות הגבוהות של ביה"ס היסודי - הפיקה אנדה לורבר - 2007  
סיוע לתלמידים לעשות את הקישור אל תקופות ושנים בהסטוריה של המדינה דרך עיון בבולים עפ"י שנת הפקתם.

הסבר תיאורטי - הגישה הסמיוטית
העבודה היא עפ"י המודל של פירס. התלמידים מתחברים אל תהליך הלמידה ב"ראשוניות" ( firstness). ההתחברות הינה חזותית עם דגש על האסתטיקה של הפקת הבול. בשלב השני (secondness), התלמיד מגיב לתמונת הבול ומדבר על העיצוב של הבול ועל הבחירות שנעשו בעת הפקתו. הקישור אל התקופות השונות בשלב השלישי ( thirdness) של הסמיוזיס הלימודי של התלמיד מוביל אותו אל הלמידה העיונית על מהלך שנות המדינה.
תהליך הלמידה כאן מכוון ע"י המצגת ומאפשר לתלמיד להכנס למהלך למידה מתחדש בשלבים השונים. (ד.ז.)


והגדת לבנך- מסורת, מורשת, מנהג, הסטוריה של עם ישראל   - הפיקה אנדה לורבר 2009

מגוון סימנים חזותיים בנושא "והגדת לבנך" בכרזות, סטיקרים, בולי ישראל, קריקטורות, תמונות הסטוריות וסימנים שפתיים שכל אחד מהם הוא תחילת תהליך סמיוזיס, קרי תהליך לימודי רגשי ואינטלקטואלי אשר מחבר את התלמידים לסמלים ולמורשת היהודית. (ד.ז.)

הזכות למשפחה - בהפקת משרד החינוך - 2008

בגליון מיוחד בהפקת משרד החינוך בנושא הזכות למשפחה, ניתן לראות עושר של חומרים, הפניות וטקסטים חזותיים אותם הכינה אנדה לורבר. 
הדגש הוא על זכות הילד להיות מוגן ואהוב והזכות למשפחה. נושא זה מוצג במגוון אופני היצג - בולים בנושא המשפחה, המשפחה באמנות, קריקטוריות בנושא המשפחה, שירי משפחה וכו'.  יחידת לימוד זאת מיישמת את  גישת ה- Multimodal Semiotics ( ד.ז.)בלוג של יעל שדה, "שדה האמנות" - 2010

בבלוג מעבדת יעל שדה כל שבוע מילה אחת וביטוייה באמנות ויזואלית וכן בשירה, תוך הוספת דברי הגות מתאימים.
המלים והמעבר מהביטוי הויזואלי לביטוי המילולי הם יישומי סמיוטיקה מיטביים. ההנאה שבמעבר משדה האמנות לשפה הכתובה הופכים את הבלוג הזה לפינה מלאה יופי. ( ד.ז.)


סמיוטיקה ופדגוגיה עפ"י פריס - חשיבה על כיוון דידקטי סוציו-סמיוטי - Elisabeth Malmstrom, אונ' כריסטיאנסטאד - שבדיה 2007

מטרת המאמר היא לשקף את הרלוונטיות של הסמיוטיקה לפדגוגיה.המחברת טוענת שהעולם מזוהה ומקודד דרך אמצעים סמיוטיים. הקבוצה הנבדקת היא קבוצת סטודנטים בבי"ס לאמנות בעלי קשיים מינוריים . המחקר מראה דרך הסתכלות, ראיונות ועיון ביצירות אמנות כיצד פרקטיקה אסתטית יוצרת השתתפות מועילה ומאפשרת לסטודנטים תשובת לב ויצירתיות. הפרקטיקה האמנותית מזמנת הקשר מגוון בנושא ורחב בנושא המבנה האסתטי.(ד.ז.)

כיצד גננת משלבת מערכות סמיוטיות רבות בגן הילדים ?
   Taiwan , 2009 Aletheia University  ,  Yi Ching -Su  
מסגרת עבודה סמיוטית לחקר שימוש בטכנולוגיה בלימוד הנדסת המרחב עם ילדים בגילאי 9-10-A. Yeh & R. Nason, Center for Mathematics Science & Technology Education, Queensland University of Technology- Australia   2004

 חלק ממחקר לניתוח ערכת לימוד תלת מימדית לקהל יעד של תלמידים בני 9-10 ללמידת מושגים בהנדסת המרחב תוך פעילות סמיוטית חברתית. 
המאמר מסתמך על מושגי היסוד מתוך תורתו של פירס וכן על העיבוד הסמיוטי של Lemke ו- Cunningham  (ד.ז.)


ניתוח הבניית הידע בעזרת ה-Social Semiotics בנושא שימוש במשחקי למידה בשיעור לחינוך גופני -2007 

Wright & Forest, University of Wollongong, Australia. המחברים מדגישים את השפה כמערכת יצירת משמעויות אשר מסייעת להעלאת המודעות למיומנויות חשיבה וחברה הדרושים במשחקי למידה בחינוך גופני.
המאמר מסתמך על תחום ה-social semiotics אשר מוגדר ע"י Lemke  באופן הפשוט ביותר : "ה-social semiotics או כיצד אנשים יוצרים משמעויות בקונטקסט החברתי", במקרה זה קונטקסט חברתי של שיעור בחינוך גופני.(ד.ז.)מודעות סמיוטית בחינוך - F. Tochon, IJAS, Vol3 N2

בכתב העת IJAS- International Journal of Applied Science , מציע Tochon את המושג Semiotic Consciousness
הוא מתבסס על המודל של פירס. המודעות הסמיוטית מתגלה במודל המשולש של פירס ובמיוחד באינטרפרטנט של התלמיד. עם המודעות, כך טוען המחבר, התלמיד מגיע ליכולת לתכנן ולנהל את הלמידה שלו. (.ד.ז.)

 שפה ולמידה בשיעורי המתמטיקה - גישה סוציו סמיוטית - Anne Chapman 1993

מאמר על העקרונות ביישום התיאוריה של הסמיוטיקה החברתית לפיתוח הבנת השימוש בשפה בהוראת המתתמטיקה. שיעור מתמטיקה מהווה פרקטיקה חברתית בה מורים ותלמידים משתמשים בשפה להבנת המשמעות המתמטית. נטען במאמר שהוראת המתמטיקה היא למידת דיבור מדויק על המתמטיקה בזמן השיעור תוך יישום עקרונות הסמיוטיקה החברתית. ( ד.ז.)

 


 

  

 

 


 

 

 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים