גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 

 

דף בעריכת לימור לייבוביץ

 
מיפוי סביבה חינוכית בלימוד אמנות פינית 2010
  
המחברת סוקרת את התפיסה של החינוך הסביבתי כחלק מהחינוך האמנות
י בפינלנד מזה עשורים. החינוך האמנותי ממוקד בהתנסות חייו של התלמיד, מתוך הגישה הסמיוטית חברתית. בתכנית לימודי האמנות בפינלנד ב-2005 יש מיקוד בארבעה תחומים עיקריים:
1 פיתוח הביטוי והחשיבה הויזואליים.
2. פיתוח חוש אמנותי וידע תרבותי

3. עיצוב ואסתטיקת הסביבה
4. לימודי תקשורת חזותית  (ד.ז.)

חינוך, סמיוטיקה והעולם הוירטואלי של המשחק האלקטרוני The Second Life
The international Journal of Arts Education- Sandrine Han, 2011


המשחק האלקטרוני  The Second Lifeמהווה סביבה של סימנים שנושאים משמעות. ניתן להשתמש ביישום החדשני הזה והנפוץ בחיי היום יום של רבים גם לצרכי הוראה. אבל לפני שהמורה לוקח על עצמו בהתלהבות משימה שכוללת עושר של ייצוגים חזותיים, הוא צריך לרכוש מודעות לגבי האופן בו כל ייצוג חזותי יכול לשאת משמעות שמתפרשת באופן שונה מלומד ללומד. הסמיוטיקה מציעה דרך להגיע למודעות הזאת. ועל כך המאמר מרחיב. (ל.ל.)

אוריינות חזותית בפדגוגיה ובמרחב הלמידה - לימור לייבוביץ - 2013

בלוג של לימור לייבוביץ בעניין האוריינות החזותית ומקומה בתהליך הפדגוגי ובמרחב הלמידה.
עפ"י המודל הסמיוטי של צ'רלס סנדרס פירס, השלב הראשון בלמידה, ה- firstness מבוסס על למידה רגשית, חזותית, אייקונית אשר מהווה את תחילת התחברות התלמיד ללמידה. (ד.ז.)


אוריינות חזותית בחינוך - גישה סמיוטית
Journal of Visual Literacy - Jeanette Bopry


המחברת מציעה את הסמיוטיקה כבסיס תיאורטי לאוריינות החזותית. היא טוענת שהאוריינות החזותית צריכה להיות חלק טבעי של החינוך. היא מרחיבה במאמר זה על הקשר עם המודלים הסמיוטיים של פירס ואומברטו אקו. (ד.ז.)

האמנות של מגריט- מגריט וחקירות סמיוטיות? 

הכנסת מלים לציורים וקולג'ים הפכה להיות נפוצה באמנות תחילת המאה ה-20. רנה מגריט עשה "נסיונות" בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת במלים ותמונות ואופני המשמעות שלהם. הוא עסק באמנות מיוחדת ומודרנית אשר בודקת תהליכים בהם אנו רואים וקוראים את העולם. האמנות של מגריט היא שדה מחקר סמיוטי מרתק. ראו את "השימוש בשיח" (1.12.fig) ואת סדרת התמונות "מפתח החלומות" מ-1930 (ד.ז.)

חשיבה על כיוון דידקטי סוציו-סמיוטי בלימוד אמנות - הסמיוטיקה של פירס והפדגוגיה Malmstrom E.- שבדיה 2007

במחקר שערכה המחברת עם תלמידים בעלי בעיות קלות בבי"ס לאמנות, מוצג החינוך האמנותי כמימד נוסף של החינוך השפתי. היא מתייחסת לדרך בה סטודנטים משתמשים בשפות חזותיות כדי לעגן את העולם בקונטקסט. תיאוריות האינטרפרטנט של פירס מספקת דרך לחבר את התלמידים לנושא. המחברת מציינת תרומה משמעותית של פירס לפדגוגיה ומדגישה את הכיוון הדידקטי הסוציו- סמיוטי (ד.ז.)
-
פדגוגיה סמיוטית וחינוך לאמנות - 1995
- Deborah Smith Shank


Smith Shank משתמשת בתיאוריה של פירס וטוענת שהפדגוגיה הסמיוטית מובילה ללמידה מתמשכת, טבעית ומעודדת הבנה, חשיבה, פעילות. התנסות וטווית קשרים ורשתות תוך התנסויות משותפות. הפדגוגיה  מבוססת על המודל של פירס מחייבת, לטענתה הערכה מחדש של תפקידי הלומדים, המורים וחומרי הלימוד במסגרת רענון המאמץ החינוכי. ( ד.ז.)

הגדרה סמיוטית חדשה של אמנות בעידן הדיגיטלי - Max Alexenberg 2004

המחבר האמריקאי, אשר לימד אמנות גם באוניברסיטת בר אילן משתמש בקלסיפיקציה של פירס ומגדיר אמנות אייקונית, סימבולים ואינדקסית כדי לתאר כיצד המשמעות מוצגת באמנות פרה-מודרניסטית ומודרניסטית.
אך לגבי היצגים חדשים באמנות הדיגיטלית, הוא מוסיף הגדרות סמיוטיות שהן פרי יוזמתו, כגון אמנות אידנטית אשר מציגה אובייקטים מתוך המציאות (כדוגמת Allan Kaprov האומן האמריקאי והדוגמא האחרונה שהוא נותן באמנות אידנטית היא קטע וידאו של הפתקים באבני הכותך בירושלים. אמנות פריורית המציגה ארועים פוטנליאליים, כוראוגרפיות ומיצגים ארכיטקטונים ואמנות דיאלוגית ולא סטטית שם אחת הדוגמאות הרבות היא עבודתו של יעקב אגם במוזיאון גוגנהיים בניו יורק. (ד.ז.)
 
 


 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים