גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 
 


חשיבה נארטיבית ומודלינג באמצעי התקשורת החדשים עפ"י הפרספקטיבה הסמיוטית של צ'רלס סנדרס פירס, Lee, Yunhee- אונ' קוראה, מתוך כתב העת ,Semiotica - אפריל 2012

המאמר בודק את הצורה הנראטיבית ככלי לחשיבה מקדמת דרך הפעילות הפרשנית. הוא משתמש במשולש הסמיוטי של צ'רלס סנדרס פירס כדי לבדוק כיצד המודעות הפרשנית פועלת. הקשר המשולש של פירס יכול להיות מיושם בשלושת האלמנטים של הנראטיב: הצורה, המדיום והג'אנר. (ד.ז.)

קולנוע ופרגמטיזם - חשיבה על הסימנים באמנות הקולנוע - מרסלו מוררה סנטוס - 2009 , אוניברסיטת סאו פאולו

מאמר זה דן בתרומתו של צ'רלס סנדרס פירס להבנת היצירתיות הבראשיתיית שבעשיית סרטים. לדעת המחבר, הפרגמטיזם של פירס יכול לעזור לנו לבין את מבנה הסימנים בקולנוע שהם בעיקרם אייקונים. סנטוס מנתח את תהליך עשיית  הסרט כתהליך בעל שלוש רמות עפ"י שלוש הקטגוריות של פירס.- הראשוניות, השניוניות והשלישוניות. במאמר צייטוטים  מהפואטיקה של אריסטו, מדבריו של פליני וכן משיחה בין היצ'קוק לבין טריפו. (ד.ז.)


מאמר על אפשרות תרומתו של פירס לפילוסופיה של התקשורת Mats Bergman פורסם בכתב העת- Communication Theory- 2009 Vol. 19 -

בעשורים האחרונים, טוען ברגמן, היתה התעניינות הולכת וגדלה בתרומת זרם הפרגמטיזם ללימודי התקשורת. מפתיע הוא שצ'רלס סנדרס פירס, מייסד הפרגמטיזם ואבי אחד הזרמים העיקריים בסמיוטיקה המודרנית, איננו מוכר מספרי בקרב חוקרי התקשורת. במאמר זה מציג Mats Bergman כיצד הכלים הפילוסופיים של הפרגמטיזם והסמיוטיקה יכולים לתרום לתיאוריית התקשורת.. (ד.ז.)

ראיון אותו קיים   Jorge Marinho עם נשיא האגודה העולמית לסמיוטיקה בחינוך לתקשורת המונים, Pablo Espinosa Vera  בכתב העת Signs 2008 

בראיון איתו, מסביר פרופ' Pablo Espinosa Vera, נשיא האיחוד העולמי לסמיוטיקה של אמצעי התקשורת העולמית, כיצד הסמיוטיקה היא כלי חשוב ביותר להרחבת האופקים ולהבנת העומק והכוונות של הפרקטיקה התקשורתית בתקופתנו. הוא מלין על כך שבמקסיקו הוראת הסמיוטיקה היא עדיין בלשנית וסטרוקטוליסטית ומסתמכת בעיקר על הסמיוטיקה של דה סוסיר. הוא פועל להוראת התקשורת מההיבט החברתי המסתמך גם על תורתו של צ'רלס סנדרס פירס. (ד.ז.) 

 הרצאות Mac Luhan - דיווח על הרצאתו של Marcel Danesi - המדיום הוא הסימן, 11 מאי 2005

Marcel Danesi מתייחס לאימרתו של  Mc Luhan "המדיום הוא המסר". Danesi טוען שמקלואן היה הסמיוטיקאי הראשון ואולי הטוב ביותר, על אף העובדה שהוא לא השתמש במילון המונחם הסמיוטיים. הסימן הוא גם המדיום וגם המסר בו זמנית, גם המסמן וגם המסומן. הפרשנות תלויה בסביבה התרבותית בה האדם גדל. הוא מציין את הסמיוטיקאי הצרפתי רולאן בארת אשר הסביר כיצד סימנים יוצרים משמעויות ובמיוחד מסתירים משמעויות בתקשורת. הוא מציין למשל את ה-V של Victory שהפך לאייקון של צ'רצ'יל אחרי מלחמת העולם השניה ואומץ ע"י ההיפים של שנות השישים של המאה הקודמת כסימבול אנטי מלחמתי. (ד.ז.)
 
 מתוך הגישה הסמיוטית - לימוד תהליך ההיסק והבנה ביקורתית של פרסומות טלויזיה.
Don Langrehr- אוניברסיטת רדפורד , וירג'יניה, ארה"ב 2003


במחקר משנת 2002 בנושא תעשיית הפרסומות האמריקאיות, נמצא שצעיר אמריקאי בן 17 צפה כבר ב-350000 פרסומות!!
מחבר המאמר מציע את תאוריית  ההיסק מפתחת החשיבה של צ'רלס סנדרס פירס כמשקל שכנגד לשטיפות המוח התקשורתיות הנ"ל. בעזרת הבנת תהליך האבדוקציה הקוגניטיבית של פירס, עשויה להתפתח צריכה תקשורתית  ביקרתית של פרסומות טלויזיוניות, לדעתו של המחבר. (ד.ז.)


חשיבה על תפקיד הסימן התקשורתי בסמיוטיקה 2000 Mats Bergman, אונ' הלסינקי

לימוד פילוסופי של נושא התקשורת צריך להיות חלק אינטגרלי של הרטוריקה, טוען ברגמן. צ'רלס סנדרס פירס ראה כל דבר במושגים סמיוטיים והסמיוטיקה של פירס עשירה ביישומים ובהארת פרקטיקות של התהליך התקשורתי. (ד.ז.)


 

 

 

 

 
 

 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים