גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח 

 

 

תחום הסמיוטיקה בחינוך התפתח בעולם בעשורים האחרונים. המדינות המובילות בתחום הן אוסטרליה, אנגליה, מדינות סקנדינביה ובמיוחד פינלנד, המזרח הרחוק וברזיל.  תחום הדעת המעניין הזה מחכה לפיתוחים יישומיים חדשים ונוספים בארץ.
 

 

Semiotic Society of America
 
http://semioticsocietyofamerica.org/2015/05/08/presidential-address-ssa-40th-annual-meeting-pittsburgh-pa/

הכנס ה-12 של האגודה הבינלאומית לסמיוטיקה IASS/AIS יתקיים בסופיה בבולגריה בין ה-16-20 בספטמבר 2014.

אפשר לקרוא את התכנית לכנס בסופיה בבולגריה שיתקיים בין הימים 16-20 בספטמבר 2014
http://semio2014.org/en/program
ניתן לשים לב לנושא השלישי ה-Edusemiotics, מה שנקרא גם Educational Semiotics. מצוינת גם Inna Semetsky, שספרה Semiotics, Education, Experience פורסם ב-2010. כמו כן שני ספרים עומדים לצאת לאור:
הספר Edusemiotics of Images בהוצאתRoutledge
- Pedagogy and Edusemiotics בהוצאת Sense Publishers
אכן ספרים אשר אמורים לעניין אנשי חינוך גם בארץ. (ד.ז.)Education et Didactique 7 (1) 185-204      "On Semiotics and Education" - Luis Radford -2013  

הכיוון החינוכי המסתמך על הסמיוטיקה אינו צריך להיות מצרף של התיאוריה הסמיוטית והתיאוריה החינוכית, טוען לואי רדפורד, אחד התיאורטיקנים הראשיים בנושא הסמיוטיקה החינוכית כיום. הוא מסביר במאמרו העכשווי הזה שהצורה בה הסמיוטיקה יכולה לתרום לחינוך חייב לעבור דרך הנחות הבסיס של תיאוריות הלמידה ולכלול הרחבה ואף שינויים של מושגי ומבני הסמיוטיקה.
לאחר התדיינות על תפקיד הסימנים בשתי תיאוריות אפיסטמולוגיות, זאת של לייבניץ וזאת של פיאג'ה, הוא מציג דוגמא של גישה סמיוטית בחינוך אותה הוא מציג בתוך כיתה ובמסגרת התהליך ההוראתי והלימודי. (.ד.ז.)


פרספקטיבה פרסיאנית ותהליך הלמידה - עיון ומחקר בהכשרת מורים,  מס. 13 - תשע"ג  בהוצ' מכללת גורדון- מאת  דניאלה זבידה ורינה כהן  2012   - ( ניתן לגולל למטה, ללחוץ על שמות המחברות ולהגיע לכל המאמר)


לאחר סקירה של התיאוריות השונות לרכישת ידע, מוצגת הסמיוטיקה של צ'רלס סנדרס פירס המציעה מנגנונים של רכישת ידע וגילוי בתהליכי התנסות ופרשנות מקיפים . עפ"י מודל זה, הלמידה והפרשנות מתרחשות באמצעות היסק ושלבי הבנה בתהליך סמיוזיס מתמשך ואינסופי.
 כמו כן, מתוך המודל הפרסיאני  עולה תובנה מבוססת המדגישה את העובדה שהתלמיד הוא זה אשר מניע את גלגלי הלמידה של עצמו. (ד.ז.)


כנס בינלאומי לסמיוטיקה גלובלית - Global Semiotics . גישור בין תרבויות בעיר Nanjiing  ב- 2012 - China 


הכנס ה-11 של IASS התקיים בין ה-5-9 לאוקטובר 2012 בעיר Nanjiing במזרח סין. עיר הסטורית זאת מסמלת את העובדה שהסמיוטיקה הגלובלית מתחילה לשחק תפקיד הגשר בין תרבויות המזרח לתרבויות המערב.
להלן תכנית המושבים בכנס. (ד.ז.)


Kimberley M. Osberg כתב דוקטורט על הקונסטרוקטיביזם והסמיוטיקה באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל . מוצג כאן מאמר על הקונסטרוקטיביזם בפרקטיקה- מקרה של הפקת משמעות בעולם הוירטואלי.

קימברליי משלב במאמרו על הפקת המשמעות בעולם הוירטואלי סקירה על הוקנסטרוקטיביזם ועל פרקטיקות של גישה זאת בכיתות בשנות ה-90. בהמשך בסעיף 2.1.3 והלאה הוא מתייחס ל-Educational Semiotics כאל נדבך שראוי להוסיף לגישה הקונסטרוקטיביסטית בחינוך. הוא מתייחס למודל של דה סוסיר ובעיקר של פירס ולמושג ה- semiosis וה- interpretant. (ד.ז.)
 
המהפך המושגי של פירס - תפיסת החינוך כסמיוזיס -
Educational Philosophy & Theory מאת 
 
Torril Strand  2012 


מושג הסמיוזיס אותו התווה פירס משמעותו תהליך הבנה והפנמה חוזר ונשנה. המאמר של Strand  מאוניברסיטת אוסלו בנורבגיה מציגה את עבודתו המאוחרת של פירס אשר מציעה תפיסה עשירה של דימניקת ידע ולמידה. Strand מציגה את התהליך הלימודי כמאופיין בדינמיקה של יצירת ידע באופן דינמי, בשרשרת הבנות הולכות ונבנות. (ד.ז.)
 
מה כל מורה צריך לדעת על סמיוטיקה
? D.J. Cunningham 

 
המאמר פורסם ב- ERIC - Education Resources Information Center
ניתן לפתוח את המאמר למעלה תוך הקלקה על Eric Full Text

 
מאמר זה הוצג בכנס השנתי של   AERA עוד ב-1984. המחבר טוען שדרך מושגי הסמיוטיקה יוכל כל מורה להתמקד בפיתוח מיומנויות החשיבה אצל התלמיד ומציע לכלול את מושגי הסמיוטיקה כרקע והעשרה לקורסים שונים במסגרת הכשרת המורים. הכרת מושג הסמיוזיס יחדד, לטענתו, אצל המורים את ההתייחסות אל התהליך הלמידה של התלמידים. ( ד.ז.)

פרשנות כפעילות - הסכנה שבחקר, מאת Jon Awbrey & Susan Awbrey  

מאמר זה של Awbrey שנכתב ב-1995 הוצג בדף פייסבוק עכשווי (27 יוני 2012)  של Charles Sanders Peirce Society על ידי Jonny Cache 
מטרת המאמר היא להציג את המקורות והמסקנות של תיאוריות הסימן של צ'רלס סנדרס פירס וג'ון דיואי ואת הקשר המתבקש בין הסימן לתהליך החקר התמידי בפרקטיקה החינוכית העכשווית. (ד.ז.) 

Awbrey, J.L., and Awbrey, S.M. (Autumn 1995), “Interpretation as Action : The Risk of Inquiry”, Inquiry : Critical Thinking Across the Disciplines 15(1), pp. 40–52. Archive. Online.
ג'ון אובריי כתב פוסט בבלוג שלו  וממליץ למי שמתחיל להתעניין בסמיוטיקה החינוכית לקרוא מאמר זה.
  Inquiry into Inquiry

 

בהחלט ניתן לומר כי התיאוריה של צ'רלס סנדרס פירס מקבלת יותר ויותר מקום בולט בפילוסופיה החינוכית של המאה ה-21
 
בכרך האחרון של כתב העת  Educational Philosophy and Theory, כרך 44, יש ארבעה מאמרים על הסמיוטיקה של צ'רלס סנדרס פירס ובכרך 43 היו שני מאמרים..

במאמר של Torril Strand  מאונוברסיטת אוסלו, נטען כי הסמיוטיקה של פירס מזמנת הפניית הפרספקטיבה מהפסיכולוגיה של הלמידה אל התהליכים הסמיוטיים  אשר מאפיינים ומכוונים את הדימניקה של יצירת הידע. ראוי להכיר גישה סמיוטית זאת וכן את הדינמיקה הלימודית שהיא מובילה. (ד.ז.)


School Studies in Education - Vol. 9, N.1- Spring 2012- דיאלוג עם ג'ון דיואי- משחק תפקידים במפגש באונ' אילינוי בשיקגו, נוב' 2011

ראוי לקרוא דיון עכשווי זה במסגרת משחק תפקידים  באונ' אילינוי בשיקגו. ג'ון דיואי  (או יותר נכון מי שמייצג את דיואי במשחק התפקידים) מציג את החינוך כהבניה וארגון מחדש של ההתנסות תוך תשובה לשאלות: איזה סוג של אדם אני רוצה להיות? איזו חברה צריכה להתקיים? איזו תרומה אני רוצה לתרום?
 Education is democracy
Education is experience
 Experience is education
יש להזכיר כי ג'ון דיואי היה תלמידו של צרלס סנדרס פירס וממייסדי זרם הפרגמיטזם בפילוסופיה האמריקאית יחד עם צ'רלס סנדרס פירס וויליאמס גיימס בתחילת המאה הקודמת. הוא זה שהאריך ימים והשפיע רבות על החשיבה החינוכית במאה ה-20 בנושא החינוך הפרוגרסיבי. (ד.ז.)

בכרך האחרון של Educational Philosophy and Theory, Vol. 43. December 2011 

שני מאמרים בנושא הסמיוטיקה החינוכית מופיעים בכרך זה:

Institutional Pedagogy and Semiosis: Investigating the missing link between Peirce's semiotics and effective semiotics- Sebastien Pesce,
p.p. 1145-1160מטרת המאמר היא להציג את הרלוונטיות של הסמיוטיקה כשדה מחקר אפקטיבי המבוסס על התיאוריה הסמיוטית של פירס. המחבר מעיד שהוא מעוניין בגישה כוללנית בעניין התהליכים החינוכיים, בלי קשר לנושא המיומנויות והקוריקולום. המחבר כתב דוקטורט בו הוא בודק תהליכים חינוכיים בביה"ס L' ecole de la Neuville בנורמנדי שבצרפת לאור  הפדגוגיה המוסדית הסמיוטית. במאמרו הוא מציג את התיאוריה הסמיוטית של פירס. בסופו של המאמר הוא מדגיש את מקום  מסוגלות המוסד הלימודי ליצור סמיוזיס רב ערוצים בקונטקסט החינוכי. ( ד.ז.)

 

המחבר מתאר במאמר זה כיצד מבנים תיאורטיים של סמיוטיקה יכולים להיות מיושמים בתיאוריה חינוכית. הוא מדבר על מושג ה'משמעות' כקונספט הבסיסי של הסמיוטיקה, תוך קישור אל מושגים כמו פעולה, יכולת וסיבתיות. כך הוא מצליח להגדיר לימוד כשינוי היכולת והכישורים. הוא מתייחס לנושא החינוך מתוך ראיה פדגוגית ותקשורתית. ( ד.ז.) 

 

 פרופ' אנדריו סטבלס מזמין סטודנטים מכל העולם להגיש מועמדות לקבלת מילגה לכתיבת דוקטורט באוניברסיטת Bath. העניין של פרופ' סטבלס הוא בפילוסופיה חינוכית תוך התעניינות מיוחדת בסמיוטיקה הפרסיאנית וכן בסמיוטיקה האירופאית. (ד.ז.)

"סמיוטיקה, חינוך, התנסות" - חשיבה על תיאוריה ופרקטיקה חינוכית  - בעריכת Inna Semetsky - אונ' ניו קסל - אוסטרליה - 2010

ספר עדכני מאוד אשר ממפה את תחום הסמיוטיקה בחינוך המתפתח בעידן הגלובליזציה ותעשיית הידע. ההתייחסות המעמיקה לתחום התאורטי וכן ההכוונה אל הפרקטיקה החינוכית הופכים ספר זה לספר קאנוני באשר לתחום העכשווי הזה. כל מאמר בקובץ זה ראוי לקריאה ועיון מעמיקים. ( ד.ז.)

סמיוטיקה ופדגוגיה עפ"י פריס - חשיבה על כיוון דידקטי סוציו-סמיוטי - Elisabeth Malmstrom, אונ' כריסטיאנסטאד - שבדיה 2007

מטרת המאמר היא לשקף את הרלוונטיות של הסמיוטיקה לפדגוגיה. הקבוצה הנבדקת היא קבוצת סטודנטים בבי"ס לאמנות בעלי קשיים מינוריים . המחקר מראה דרך הסתכלות, ראיונות ועיון ביצירות אמנות כיצד פרקטיקה אסתטית יוצרת השתתפות מועילה ומאפשרת לסטודנטים תשובת לב ויצירתיות. הפרקטיקה האמנותית מזמנת הקשר מגוון ורחב בנושא המבנה האסתטי.(ד.ז.)

סמיוזיס, דיואי ומה שביניהם - אנדריו סטבלס  2006

בחלק הראשון של המאמר מוצגת הגישה הסמיוטית הכוללת ובחלקו השני סקירה של כתבי ג'ון דיואי בעניין פילוסופיה וחינוך. המחבר טוען כי הגישה הסמיוטית מאפשרת רוחב ראיה וגישה פלורליסטית יותר כמסגרת ובסיס לקראת מדיניות חינוכית ציבורית כוללת. ( ד.ז.)סמיוזיס ככלי חינוכי - Michael Glassman - Min Ju Kang -אוניברסיטת אוהיו 2007

מאמר זה חוקר את הסמיוזיס, התהליך הסמיוטי ככלי לשימוש בכיתה לפיתוח חינוך וחברה דמוקרטית. המחברים מדגישים את חשיבות הקשר בין הסמיוטיקה המאוחרת של Peirce לתיאוריה החינוכית של Dewey.  התרומה הגדולה של הסמיוטיקה היא לא בהגדרות אלא בתחום התהליך החינוכי. יש, לדעתם, לתורתו של פירס תרומה מכרעת לחינוך, במיוחד במושג החקר. מושם דגש במאמר על התהליך הדמוקרטי המוביל לפרשנות דרך הקשרים בין המושגים שהתווה פירס, האובייקט- הסימן והאינטרפרטנט. ( ד.ז.)

הפוסטר "היבטים סמיוטיים בתהליכים פדגוגיים"   דניאלה זבידה -  2009

הפוסטר הוצג בכנס "למידה-הוראה- מחקר" של האוניברסיטה הפתוחה ביום 25.5.09.  הפוסטר "היבטים סמיוטיים בתהליכים פדגוגיים"
 

Semiotics: The study of Signs  מצגת מתוך You Tube

ניתן להקליד את המילים בכותרת ולצפות בסרטון מתוך יו טיוב. מצגת המסבירה בסיוע איור אסתטי את יסודות הסמיוטיקה של פירס ושל דה סוסיר. המצגת הוכנה ביוזמתו של Donald Cunningham, פרופ' לפסיכולוגיה מאוניברסיטת אינדיאנה שאימץ את המודל הסמיוטי ועוסק בהפצתו.


מודעות סמיוטית בחינוך - F. Tochon, IJAS, Vol3 N2


בכתב העת IJAS- International Journal of Applied Science , מציע Tochon את המושג Semiotic Consciousness
הוא מתבסס על המודל של פירס. המודעות הסמיוטית מתגלה במודל המשולש של פירס ובמיוחד באינטרפרטנט של התלמיד. עם המודעות, כך טוען המחבר, התלמיד מגיע ליכולת לתכנן ולנהל את הלמידה שלו. (.ד.ז.)


הסמיוטיקה בחינוך, כלי יישומי רב עוצמה - דניאלה זבידה -  פורטל מס"ע - 2002

Proccedings of the Fourth Conference on Teacher education -    Achva College of Education. בפורטל מס"ע, ניתן לקרוא את המאמר המלא אם מקליקים על "למאמר המקורי". במאמר תמצאו גם הסברים בעברית על תורתו של צ'רלס סנדרס פירס ( ד.ז.)


טקסטים חזותיים בחינוך - מחקר ומשמעויות   רימונה כהן - 2007

רימונה כהו מפרטת במאמר זה שיטות לניתוח נתונים חזותיים ומשמעויותיהם לעולם החינוך וההוראה. היא מסתמכת על הספר טקסטים חזותיים בכיתה ( 2006) ומצטטת אנשי הסמיוטיקה החברתית בלונדון: קרס, ואן לואן סטבלס. ( ד.ז.)


פירס, שלישוניות ופדגוגיה - Richard A. Beauchamp  1998

 Beauchamp טוען שההבנות העולות מתורתו של פירס מובילות לתיאוריה פדגוגית אשר תסייע באופן פרקטי בהוראה בכיתה ותספק לתלמידים אפשרות ללמידה בעלת חיוניות ומשמעויות רבות יותר. התיאוריה של פירס מובילה למודעות לעולם המשמעויות בה לאדם מתאפשרת השתתפות בהצמחה של משמעויות חדשות. הוא מעלה את התפיסה של האדם כפעיל בקהילה מפרשת.
במאמרו מנסה Beauchamp להסביר שתפיסת הסמיוזיס של פירס תצליח לבטל שתי טעויות רווחות בחינוך המודרני. הטעות הראשונה היא ראיית המתחנך כישות שמתפתחת מתוך עצמה בתוך הקונכיה של עצמה. טעות זאת נובעת מהתפיסה הפילוסופית של הדואליות של סובייקט /אובייקט אך היא אינה מתאימה לחיי האדם ולחינוכו לחיים בחברה.
הטעות השניה היא האמונה בהבחנה  בין סוגי ידע הומאני הקשורים לרגשות ולדעה סוביקטיבית לבין סוג ידע מדעי אשר נחשב אובייקטיבי ולא ערכי. גישה זאת מעמידה בשוליים את הלימודים ההומניים בחינוך המודרני. אך בהקשר זה טוען Beauchamp  כי המדעים הם לא פחות פעילות של קהילה מפרשת מאשר הלימודים ההומניים והם פועל יוצא מערכים של תרבות אשר מכבדת את כללי הטבע ואת היכולת של בני אדם לגלות אותם ולהשתמש בהם. 
בעקבות קריאת כתביו של פירס, החל Beauchamp לבנות מחדש את הקורס שלו באוניברסיטה. (ד.ז.
)


מאמר על פירס והפילוסופיה החינוכית - Phyllis Chiasson 2001 

Chiasson טוענת שיצירתו של פירס מהווה גוף שלם של ידע שיכול לתת בסיס איתן לפיתוח שלושה כישורי למידה חשובים : 
א. היכולת לאפיין תכונות
ב. היכולת לנתח
ג. היכולת לפרש
לדעתה ניתן לאפיין דרך המודל של פירס מודל חינוכי המבוסס על הערכות אסתטיות, אתיות ולוגיות. Chiasson אף כותבת שהבנה מעמיקה של פירס תצליח להוביל להשבחת מערכת החינוך האמריקאית. (ד.ז.)

 
מוכנות לחשיבה - מיומנויות סמיוטיות כמעוררות פיתוח החשיבה- 2008 Phyllis Chiasson

Chiasson טוענת במאמר זה שהסמיוטיקה של פירס נושאת את המפתח לעניין פיתוח המיומנויות הקוגניטיבית  של הסטודנטים בכל הגילאים . מוכנות לחשיבה מוסברת על ידה כשליטה במיומנויות סמיוטיות בסיסיות. לדעתה, מיומנויות הליבה הסמיוטית אינן שם אחר לפיתוח החשיבה הביקורתית אלא הן מהוות את התשתית המקדימה לפיתוח חשיבה זאת. מיומנויות סמיוטיות הן לדעתה שליטה בשלוש הקטגוריות הבסיסיות של פירס.
יש לעודד תלמידים לזהות ולייצר תכונות תחושתיות ורגשיות. ההתייחסות לרגשות השונים ולפיתוח האינטליגנציה הרגשית הינה השלב הראשון. ניתן להביא את התלמידים להרגיש תכונות וסימנים של הטבע או של התרבות, דרך חושי הראיה, השמיעה, הריח והטעם. תלמידים יפתחו את המיומנויות הרגשיות שלהם דרך השפה, הסיפורים, האמנות המוסיקה המכניקה וכו'. המיומנויות האסתטיות חיוניות לפיתוח החשיבה לא פחות מהמיומנויות המתמטיות, לדעת Chiasson (ד.ז.)

פסיכולוגיה חינוכית - גישה סמיוטית ופסיכולוגיה תרבותית - Howard Smith,  אונ' קוינס, הפקולטה לחינוך, 1998

   -  
דף הבית של Donald J. Cunningham  מאוניברסיטת אינדיאנה בבלומינגטון,

כתב על "היבטים סמיוטייים של הפדגוגיה", על "קוגניציה כסמיוזיס" וכן מאמר על ניתוח קוגניטיבי במסגרת התכנית החינוכית האמריקאית המפורסמת No Child Left Behind ( בקישור זה עיקרי התכנית האמריקאית אשר אושרה בחקיקה בסנט ובקונגרס בארה"ב  ב- 2001 )  ( ד.ז.)


מה כל מורה צריך לדעת על סמיוטיקה ? D.J. Cunningham 

 
ניתן לפתוח את כל המאמר למעלה תוך הקלקה על Eric Full Text

 מאמר זה הוצג בכנס השנתי של   AERA ב-1984. המחבר טוען שדרך מושגי הסמיוטיקה יוכל כל מורה להתמקד בפיתוח מיומנויות החשיבה אצל התלמיד ומציע לכלול את מושגי הסמיוטיקה כרקע והעשרה לקורסים שונים במסגרת הכשרת המורים. הכרת מושג הסמיוזיס יחדד, לטענתו, אצל המורים את ההתייחסות אל התהליך הלמידה של התלמידים. ( ד.ז.)

 
פדגוגיה סמיוטית וחינוך לאמנות Deborah Smith -Shank- 1995

Smith Shank משתמשת בתיאוריה של פירס וטוענת שהפדגוגיה הסמיוטית מובילה ללמידה מתמשכת, טבעית ומעודדת הבנה, חשיבה, פעילות, התנסות וטווית קשרים ורשתות תוך התנסויות משותפות.
הפדגוגיה המבוססת על המודל של פירס מחייבת, לטענתה, הערכה מחדש של תפקידי הלומדים, המורים וחומרי הלימוד במסגרת רענון המאמץ החינוכי. ( ד.ז.)


ניתוח הבניית הידע בעזרת ה-Social Semiotics בנושא שימוש במשחקי למידה - 2007

Wright & Forest, University of Wollongong, Australia. המחברים מדגישים את השפה כמערכת יצירת משמעויות אשר מסייעת להעלאת המודעות למיומנויות חשיבה וחברה הדרושים במשחקי למידה בחינוך גופני.
המאמר מסתמך על תחום הסמיוטיקה החברתית אשר מוגדר ע"י Lemke  באופן הפשוט ביותר : "ה-social semiotics או כיצד אנשים יוצרים משמעויות בקונטקסט החברתי", במקרה זה קונטקסט חברתי של שיעור בחינוך גופני.(ד.ז.)

 
ראיון אותו קיים   Jorge Marinho עם נשיא האגודה העולמית לסמיוטיקה בחינוך לתקשורת המונים, Pablo Espinosa Vera
בכתב העת Signs 2008

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים