גישה סמיוטית להשבחת תהליכי הוראה וחינוך -
 Educational Semiotics

בעריכת ד"ר דניאלה זבידה
 Dr. Danielle Zveda

 להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלחדף הבית
דף הבית ומטרות האתר          
 
תיאור האתר

האתר בא לחשוף לקהל אנשי החינוך את תחום הדעת של ה- Semiotics  אשר מנתח את תהליכי הפקת המשמעות וכן את תהליכי הבנת המשמעות.
שני תהליכים אלה הם לב וגרעין העשיה החינוכית . הכרת המודלים הסמיוטיים ויישומם בתהליכים חינוכיים עשויה להשביח את תהליכי החינוך וההוראה. (ד.ז.)

 
 
ציטטה מתוך כתביו של צ'רלס סנדרס פירס ( 1834-1914), פילוסוף, מדען ומייסד הסמיוטיקה האמריקאית המודרנית.

"אבל אנחנו כבר יודעים שהאדם לבדו לא שלם, שהוא במקרה חבר פוטנציאלי בחברה ושבאופן ייחודי, ההתנסות של האדם היא כלום אם לא חולקים אותה עם אנשים נוספים. זאת לא ההתנסות שלי, אלא ההתנסויות שלנו שצריך לחקור ול"שלנו" הזה יש אפשרויות אינסופיות" ( תרגום ד.ז.)
Charles Sanders Peirce Collected Papers, 5.402

 
 

מן הנעשה בעולם בתחום ה-semiotics - בפינלנד

תרגום דברים שנכתבו בדף הבית של אתר של אוניברסיטת הלסינקי בפינלנד- ISI) International Semiotics Institute)

הסמיוטיקה - תחום הדעת של המילניום


בעולם העתידי, הסמיוטיקה תהיה באופן גובר והולך כלי לבדיקת סוגיות שונות בחברת מידע הנשלטת ע"י התפתחות המדע והטכנולוגיה.
תחום הסמיוטיקה כבר נלמד בבתי הספר בפינלנד, כפי שחזה צ'רלס מוריס לפני חמישים שנה. במחצית השניה של המאה ה-20, הסמיוטיקה הפכה חלק בלתי נפרד מהמחקר בכל העולם והמושגים והרעיונות שלה אומצו ע"י אסכולות ומוסדות שונים. עם זאת, כלי הסמיוטיקה צריכים פיתוח מתחדש ותמידי אל מול בעיות מחקר חדשות בעתיד. הקישור אל האתר בפינלנד נמצא בכותרת הפיסקה. (תרגום - ד.ז.)


מהי הסמיוטיקה?

הסמיוטיקה היא תורה המתייחסת לחשיבה ולדרכי הפרשנויות. מילה זאת semiotics מקורה במילה היוונית semeion, סימן ( גם המילה העברית "סימן" הינה גלגול של אותה מילה יוונית) . הסמיוטיקה בודקת את האופן והדרכים של העברת המסרים בהקשרים השונים.

 
 

מהי הגישה הסמיוטית ?
הגישה הסמיוטית התפתחה במאה ה-20 לכיווני העמקה שונים. זהו תחום העוסק בנושא הפקת המשמעות והעברת המשמעות . הסמיוטיקה מתייחסת ליחידת ה-sign - ה"סימן" אשר מוגדר כיחידה בעלת משמעות. התהליך הפרשני נדון על ידי הסמיוטיקאים השונים וההתייחסות היא לנושא השפה, השפה החזותית, האמנות, הפרסומת, שפת הקולנוע, שפת המתמטיקה וכמו כן מתקיימות הרחבות לתחומים רבים נוספים. הסמיוטיקה כיום מיושמת גם לתחום הארכיטקטורה והמשפט. אותנו באתר זה מעניינת במיוחד הסמיוטיקה בחינוך.

הסמיוטיקה בחינוך בודקת דרכי העברת מסרים, דרכי הצגת משמעויות ודרכי הבנת המשמעויות באמצעות סימני השפה, סימני שפת המתמטיקה, סימני השפה החזותית בכיתה, בספרי לימוד, בעזרים חינוכיים, במולטימדיה, בלמידה בשיעור, בלמידה מרחוק ועוד.
מוכרות היטב לאנשי החינוך בארץ גישות הלמידה הפעילה והקונסטרוקטיביזם בחינוך. גישות אלה מקורן בתיאוריות פילוסופיות ובעיקר בתורתו של ג'ון דיואי, תלמידו של צ'רלס סנדרס פירס, מייסד הסמיוטיקה האמריקאית. הגישה הסמיוטית בחינוך מיישמת עקרונות מתורתו של פירס וכן של סמיוטיקאים פעילים בעולם. באתר זה יובאו הפניות לגורמים בעולם אשר עוסקים בהיבט הסמיוטי בחינוך.
הגישה הסמיוטית ככלי לתכנון תהליכים חינוכיים הובילה מדינות רבות לפתח את תחום הסמיוטיקה בחינוך  
Educational Semiotics . התקיימו כנסים בינלאומיים רבים, הוקמו מחלקות באוניברסיטאות, בבתי ספר לחינוך, נוצרו קבוצות מחקר ונעשו יישומים רבים ברמה לאומית ואף בתמיכה של מועצת אירופה, Council of Europe.
כיום ישנם באוניברסיטאות רבות בעולם מכונים לסמיוטיקה בחינוך וניתן למצוא הפניות רבות למודל החינוכי הזה.
אתר זה בא לרכז ולהפנות את הזרקור אל תחום הסמיוטיקה בחינוך ככלי להשבחת ההוראה וכמוביל חדשנות בחינוך. (ד.ז.)

 
 

 מטרות האתר
 • האתר נועד להפנות את הזרקור אל נושא הסמיוטיקה ככלי להשבחת ההוראה ולרכז חומרים בתחום זה המהווים חדשנות חינוכית.
 • לראשונה נחשפת באתר זה בעברית העשייה הרבה והמגוונת בארצות העולם בתחום הסמיוטיקה בחינוך semiotics in education
   
 • אתר זה יפנה תשומת הלב לתחום המבטיח והמתחדש של הסמיוטיקה בחינוך אשר עשוי לתת רקע תיאורטי נאות לעוסקים בהוראה וכן למכשירים סטודנטים להוראה.
   
 • תוצג באתר העשייה הלימודית-חינוכית בתחומי הדעת השונים אשר מיישמת את עקרונות המודלים הסמיוטיים. יוצגו יחידות לימוד אשר מותאמות לגישה החינוכית הסמיוטית והמולטימודלית.
   
 • החיבורים לתחומי הדעת השונים עשויים לפתוח צוהר לשיתופי פעולה ולהסתכלות מחודשת אל דרכי ההוראה בתחומי הדעת.
   
 • המודלים הסמיוטיים יכולים להוות בסיס לרפלקציה על תהליכי ההוראה ותהליכי הלמידה. זהו כלי הולם להשבחת ההוראה ולהשבחת ההדרכה.
   
 • גישה הסמיוטית מהווה נדבך אשר יסייע למורים "איך ללמד". ההסתכלות אל הדרך לייצר משמעות וכן אל אופן הבנת המשמעות היא בבסיס העשייה היומיומית בבית הספר. רצוי מאוד לצייד את המורים בידע זה .

 

קראו בעתון הסתדרות המורים ינואר 2011 "שיעור חופשי"

בעיתון "שיעור חופשי" של הסתדרות המורים מינואר 2011, בעמוד 26, פורסם ראיון עמי במדור "ארגז כלים" . ניתן ללחוץ על הקישור בכותרת למעלה, לכתוב ב"דלג לעמוד" את ע"מ 26, ללחוץ ל"מסך מלא" וניתן גם ללחוץ על הגדלה ולקרוא שם על תובנות חדשות בנושא הוראה-למידה עפ"י הגישה הסמיוטית. (ד.ז.)
 
 

 

 
לאנשי החינוך המתעניינים בתחום
 

אנשי חינוך אשר מתעניינים בתחום הסמיוטיקה בחינוך מוזמנים להצטרף. ניתן להירשם לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על הנעשה באתר. ניתן לשלוח ב"צור קשר וטופס היכרות" הודעה בכתב.

נשמח מאוד לקבל דוגמאות מעשייה חינוכית אשר מיישמת את רעיונות הגישה הסמיוטית בחנוך כפי שהם מופיעים בדפי האתר השונים.

נפרסם אותם בדף "ישומים של סמיוטיקה בחינוך" כמובן עם הקרדיט המגיע לכם. כמו כן ייכתבו הסברים תיאורטיים לפעילות החינוכית שתוצג באתר

 

 
 
 כל הזכויות שמורות לד"ר  דניאלה זבידה
לייבסיטי - בניית אתרים